Ciekawe okazy ptaków na świeci

Jednym z reprezentantów mysikrólikowatych (zaliczanych także wcześniej do pokrzewkowatych) jest mysikrólik zwyczajny. Ptak ten pomieszkuje w niemalże całej Europie, która najliczniej oblegana jest zdecydowanie w środkowej i wschodniej części. Gatunki te często docierają także aż po wschodnią Syberię, a także Azji Mniejszej.

Izolowane populacje tego gatunku spotkać można ponadto w północnej części Azji oraz Ameryce Północnej. Sposób życia mysikrólika zwyczajnego jest zróżnicowany, ponieważ częściowo uznaje się go za osiadły, a po części za wędrowny oraz koczujący. Zima jest dla tego ptaka czasem, w którym podróżuje w stronę południowej Europy albo też północnej Afryki. W Polsce mysikrólik pospolity upodobał sobie świerkowe lasy górskie, a także usytuowaną na północy kraju puszcze: Augustowską, Knyszyńską i Białowieską.

Ptaki na świeci

Jest to ptak szalenie popularny na obszarze Polski, a jego najmniejszą najniższą liczebność można zauważyć w tych rejonach, w których nie znajdują się wspomniane lasy świerkowe. Mysikrólik zwyczajny jest najmniejszym ptakiem na całym kontynencie. Pomimo, że wiele razy za najmniejszego ptaka traktuje się strzyżyka, to właśnie mający co najwyższej 9 centymetry długości mysikrólik, posiada w tej kategorii niezaprzeczalne pierwsze miejsce na podium.

Mysikrólik zwyczajny jest krępej, okrągłej budowy ciała. Ma dość dużą głowę oraz krótki niezbyt długi ogon. Obie płci mysikrólika zwyczajnego posiadają zbliżone do siebie tak samo wymiary jak i ubarwienie. Są oliwkowo zielonego koloru, który wyraźnie jaśniejszy jest od spodu ciała. Na głowie mysikrólika zwyczajnego zobaczyć można żółtopomarańczową plamę, która jest cechą charakterystyczna dla dorosłego samca oraz ten sam element w kolorze żółtym, który wyróżnia samicę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *