Ładne, kolorowe ptaki

Sójka to przedstawiciel rodziny krukowatych. Jest średnim ptakiem, który żyje w prawie całej Euroazji oraz pólnocno-zachodniej części Afryki. Również na obszarze Polski gatunek ten bez wahania traktować można jako rozpowszechniony. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej kolorowych ptaków z rodziny krukowatych, które spotyka się na terenie całej Europy.

Jego nietypowe zestawienie czerwonobrązowego koloru ciała z przeplatającą się czernią i niebieskim kolorem na skrzydłach, powoduje, iż ptak ten jest wybitnie prosty do rozpoznania. Samiec i samica sójki posiadają jednakowe ubarwienie , a także niezwykle zbliżone do siebie rozmiary ciała. Niesamowite prążkowane pióra sojki bardzo często można zobaczyć w opadających liściach z drzew, ponieważ to właśnie jesienią ptaki te się pierzą, gubiąc swoje pióra.

Kolory ptaków

Pióra sojki mogą zdradzić bardzo {dużo|wiele o niej samej. Wystarczy zaledwie jedno pióro, aby doświadczony ornitolog, mógł określić, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na bazie których można określić wiek tych ptaków. Długość ciała sojki sięga co najwyżej 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka mieści się natomiast w przedziale od 52 do 58 centymetrów.

Ptaki te niezaprzeczalnie nie są zaliczane do większych, a masa ich ciała wynosi zwykle od 150 do 180 gram. Sojka jest ptakiem, którego w okresie letnim można rozpoznać po charakterystycznym, ostrym skrzeku „kreecz”, lub też „kaszach”. Jest to ptak bardzo hałaśliwy, który ma zdolność do naśladowania głosów ptaków, które miał okazję poznać w trakcie swoich wojaży. Sójka to także ptak bardzo czujny, który wielokrotnie nazywany jest „strażnikiem lasów”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *