Odpowiedni klimat dla ptaków

Jastrząb gołębiarz, znany też pod inną nazwą jastrzębia zwyczajnego, to dużych rozmiarów ptak drapieżny, który wywodzi się z rodziny jastrzębiowatych. Miejscem, które wybrał sobie ten ptak do zamieszkiwania, jest przede wszystkim strefa lasu iglastego występująca na północnej półkuli globu ziemskiego. Jastrzębia gołębiarza zobaczyć można więc w Europie, Azji, Ameryce Północnej, a także północnych rejonach Afryki.

Jastrząb gołębiarz zaliczany jest raczej do ptaków będących gatunkiem osiadłym. Koczowanie gatunku zauważyć można tylko poza okresem lęgowym, kiedy to ptaki żyjące w chłodniejszych rejonach Ameryki Północnej i Azji udają się w kierunku rejonów, które cechują się troszeczkę cieplejszym klimatem. W Polsce jastrząb gołębiarz żyje niezwykle nielicznie, a przychodząca zima jest dla niego pretekstem do dalekich podróży, w trakcie których stara się poszukać wystarczająco łagodnego klimatu.

Ptaki klimat

Wierzch ciała dorosłych ptaków jastrzębia gołębiarza jest szaro popielata. Inny jest z kolei spód, którego jasny popiel pokryty jest w dodatku poprzecznymi, falistymi prążkami. Jest to niezwykle charakterystyczna cecha wyglądu zewnętrznego  jastrzębia gołębiarza. Inaczej prezentują się natomiast młode osobniki, których wierzch ciała jest mocniej brązowy, a faliste prążki zastępują plamki, których kształt porównuje się do spadających kropel wody. Czytaj dalej Odpowiedni klimat dla ptaków