Ładne, kolorowe ptaki

Sójka to przedstawiciel rodziny krukowatych. Jest średnim ptakiem, który żyje w prawie całej Euroazji oraz pólnocno-zachodniej części Afryki. Również na obszarze Polski gatunek ten bez wahania traktować można jako rozpowszechniony. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej kolorowych ptaków z rodziny krukowatych, które spotyka się na terenie całej Europy.

Jego nietypowe zestawienie czerwonobrązowego koloru ciała z przeplatającą się czernią i niebieskim kolorem na skrzydłach, powoduje, iż ptak ten jest wybitnie prosty do rozpoznania. Samiec i samica sójki posiadają jednakowe ubarwienie , a także niezwykle zbliżone do siebie rozmiary ciała. Niesamowite prążkowane pióra sojki bardzo często można zobaczyć w opadających liściach z drzew, ponieważ to właśnie jesienią ptaki te się pierzą, gubiąc swoje pióra.

Kolory ptaków

Pióra sojki mogą zdradzić bardzo {dużo|wiele o niej samej. Wystarczy zaledwie jedno pióro, aby doświadczony ornitolog, mógł określić, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na bazie których można określić wiek tych ptaków. Długość ciała sojki sięga co najwyżej 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka mieści się natomiast w przedziale od 52 do 58 centymetrów. Czytaj dalej Ładne, kolorowe ptaki