Ciekawe okazy ptaków na świeci

Jednym z reprezentantów mysikrólikowatych (zaliczanych także wcześniej do pokrzewkowatych) jest mysikrólik zwyczajny. Ptak ten pomieszkuje w niemalże całej Europie, która najliczniej oblegana jest zdecydowanie w środkowej i wschodniej części. Gatunki te często docierają także aż po wschodnią Syberię, a także Azji Mniejszej.

Izolowane populacje tego gatunku spotkać można ponadto w północnej części Azji oraz Ameryce Północnej. Sposób życia mysikrólika zwyczajnego jest zróżnicowany, ponieważ częściowo uznaje się go za osiadły, a po części za wędrowny oraz koczujący. Zima jest dla tego ptaka czasem, w którym podróżuje w stronę południowej Europy albo też północnej Afryki. W Polsce mysikrólik pospolity upodobał sobie świerkowe lasy górskie, a także usytuowaną na północy kraju puszcze: Augustowską, Knyszyńską i Białowieską.

Ptaki na świeci

Jest to ptak szalenie popularny na obszarze Polski, a jego najmniejszą najniższą liczebność można zauważyć w tych rejonach, w których nie znajdują się wspomniane lasy świerkowe. Mysikrólik zwyczajny jest najmniejszym ptakiem na całym kontynencie. Pomimo, że wiele razy za najmniejszego ptaka traktuje się strzyżyka, to właśnie mający co najwyższej 9 centymetry długości mysikrólik, posiada w tej kategorii niezaprzeczalne pierwsze miejsce na podium. Czytaj dalej Ciekawe okazy ptaków na świeci